خنک نکردن کولر ماشین
  • 664

خنک نکردن کولر ماشین

۷ دلیل خنک نکردن کولر ماشین

خنک نکردن کولر ماشین:احتمالا شما هم موافق این موضوع هستید که تحمل ترافیک‌های سنگین شهری در فصل‌های گرم سال، بدون کولر ماشین، واقعا نشدنی و امکان‌ناپذیره؛ البته اکثر راننده‌های محترم تاکسی از این قاعده مستثنی هستند! حتی اگه خدایی نکرده شما رو در حال هلاک شدن از گرما هم ببینند، باز به روی مبارک نمیارن و به راهشون ادامه می‌دن!

متاسفانه خیلی از رانندگان به اشتباه تصور می‌کنند استفاده از کولر باعث فشار مضاعف به موتور اتومبیل می‌شه اما متاسفانه به این فکر نمی‌کنند که تحمل شرایط سخت بی‌کولری در این گرمای طاقت‌فرسا فشار بیشتری به روح و جسم‌شون وارد می‌کنه! بعضی وقت‌ها با عقب انداختن سرویس و رسیدگی به کولر ماشین، ممکنه که کولر ماشین خوب کار نکنه؛ در این مطلب دلایل متداول خنک نکردن کولر ماشین رو بررسی می‌کنیم.

تخته گاز نرانید!

یکی از مهم‌ترین دلایل گرم شدن باد کولر ماشین، رانندگی کردن تخته گازه. اکثر ماشین‌ها موقعی که پدال گاز تا انتها فشرده می‌شه، کولر رو قطع می‌کنند! معمولا خیلی از راننده‌ها به دلیل شتاب و قدرت کمتر اتومبیل، ترجیح می‌دن از دنده‌‌های سبک‌تر استفاده کنند و در این شرایط راننده مجبور می‌شه پاش رو تا انتها روی پدال گاز فشار بده؛ بنابراین حرکت در حالت تخته گاز در این نوع رانندگی اجتناب ناپذیره‌‌‌‌.

لطفا حواستون به کثیفی کندانسور باشه

یکی از قطعات سیستم خنک کننده اتومبیل،‌ کندانسور یا رادیاتور کولره. گاز کولر بعد از عبور از کمپرسور فشرده و مایع می‌شه. از اون‌جایی که رادیاتور کولر در جلوی اتومبیل و رادیاتور آب قرار داره، ذرات خاک، حشرات، تکه‌‌های گیاهان و…. باعث کثیف شدن و گرفتگی شبکه‌‌های خارجی رادیاتور کولر می‌شن. کثیف بودن کندانسور کولر ماشین، باعث گرم شدن و ایجاد مشکل در عملکرد کولر و بالا رفتن آمپر آب خودرو در ترافیک و سرعت‌های پایین می‌شه. بنابراین بهتره هر سال با شروع فصل گرما، کندانسور کولر ماشین تون رو تمیز کنید.

بوستر ترمز
بخوانید

دریچه‌های کولر ماشین رو چک کنید

خرابی یا تنظیم نبودن دریچه‌‌های کنترل سرما سیستم کولر ماشین باعث مخلوط شدن هوای گرم و سرد و در نتیجه کاهش سرمای کولر در تابستان می‌شه. در اکثر اتومبیل‌های امروزی دریچه‌‌های کولر به‌صورت الکترونیکی کنترل می‌شن‌‌‌‌. فرمان الکترونیکی به یک موتور گیربکسی کوچک منتقل شده و دریچه‌ها رو باز و بسته می‌کنند. هر چند کنترل کننده‌‌های الکترونیکی بسیار دقیق عمل می‌کنند اما در مواردی هم دچار اشکال شده و راندمان کولر رو تحت تاثیر قرار می‌دن.

سوختن واشر سر سیلندر
بخوانید

از طرفی اکثر دریچه‌ها به‌وسیله فوم، ابر و یا واشر‌‌های لاستیکی آب‌بندی می‌شن. این مواد پس از چند سال خواص‌شون رو از دست می‌دن و نمی‌تونند دریچه‌ها رو به خوبی آب‌بندی کنند در نتیجه باعث نشتی هوای گرم در تابستان و هوای سرد در زمستان می‌شن‌. برای رفع اشکال تنظیم نبودن دریچه‌‌های کولر باید به افراد متخصص در زمینه سرویس کولر ماشین مراجعه کرد.

اواپراتور داخل اتاق فراموش نشه

یکی دیگه از دلایل خنک کردن کولر ماشین، کثیف شدن اواپراتوره. به‌دلیل عبور دائمی هوا در تابستان و زمستان از اواپراتور معمولا یه لایه خاک روی اون رو می‌گیره. کثیف شدن این قطعه علاوه بر کم کردن سرمای کولر ماشین باعث ایجاد بوی نامطبوع هم می‌شه. به دلیل رطوبت ایجاد شده در محیط خاک آلود، اواپراتور می‌تونه محل تجمع انواع باکتری، میکروب و قارچ‌ها باشه که ممکنه سلامتی انسان رو به خطر بیندازه. البته تمیز کردن مستقیم اواپراتور به دلیل محل قرار گرفتنش تا حدودی سخته؛ اما برای تمیز کردن اواپراتور تمام اتومبیل‌ها یک راه نسبتا ساده وجود داره که به حوصله‌ی زیادی نیاز داره؛

برای انجام این کار، اول کولر اتومبیل رو روشن کنید و شدت باد فن رو روی کمترین مقدار تنظیم کند(دریچه ورود هوا، حتما روی حالت چرخش داخل اتومبیل باشه). بعد حدود هشت تا ده لیتر آب رو داخل یک ظرف جوش بیارید و اون رو جلوی صندلی شاگرد در زیر داشبورد بگذارید.

تعویض تسمه دینام
بخوانید

یک شیشه الکل صنعتی(حدود نیم لیتر) به آب اضافه کنید و اجازه بدید کولر اتومبیل تا ولرم شدن آب حدود چهل دقیقه روشن بمونه. درب‌های اتومبیل باید در تمام این زمان بسته باشند. با نگاه به لوله خروجی آب (drain) کولر در زیر اتاق می‌تونید شاهد خروج آب کثیف از محفظه اواپراتور باشید و با قرار دادن ظرف در زیر اون می‌تونید این کار رو تا تمیز و صاف شدن آب خروجی ادامه بدید.

ترموستات داخل اتاق رو فراموش نکنید

تقریبا ترموستات کولر تمام اتومبیل‌ها داخل اتاق هستند‌‌‌‌. اتومبیل‌‌‌هایی که سیستم ایرکاندیشن اتوماتیک دارند، معمولا دو ترموستات در اتاق دارند که یکی بر روی اواپراتور و اون یکی پشت قسمتی از داشبورد جاسازی شده. ترموستات کولر بعد از رسیدن دمای اواپراتور به نزدیک صفر درجه، کمپرسور رو قطع می‌کنه.

همه چیز درباره ایربک
بخوانید

این مکانیزم برای جلوگیری از یخ زدن اواپراتور طراحی شده؛ چرا که در صورت یخ زدن اواپراتور حجم هوای خروجی از دریچه‌ها به‌شدت کم شده و دما بالا میره. خرابی ترموستات ممکنه باعث کارکرد بیش از حد کمپرسور و یخ زدن اواپراتور، قطع شدن کامل یا زود هنگام کمپرسور بشه. در صورت قطع شدن زود هنگام، باد خروجی کولر به اندازه کافی سرد نمی‌شه و معمولا کمپرسور در مدت‌ زمان‌های کوتاه قطع و وصل می‌شه.

از فن کندانسور غافل نشید

برای خنک شدن کندانسور هنگام روشن بودن کولر، یک یا چند فن پیش بینی شده که‌ با روشن شدن کولر به‌کار می‌افتند. چرخش فن باعث عبور هوا و خنک شدن گاز فشرده داغ داخل کندانسور می‌شه؛ گاز داخل کندانسور بسیار فشرده‌ست و با از دست دادن حرارت تبدیل به مایع می‌شه و بعد از عبور از اکسپنشن و تبدیل مجدد به گاز ایجاد سرما می‌کنه. خرابی و کار نکردن فن کندانسور مشکلات متعددی به‌وجود میاره که باعث گرم شدن باد کولر می‌شن.

علت خرابی خودروی صفر
بخوانید

خنک نشدن گاز فشرده در کندانسور، باعث بالا رفتن فشار گاز در قسمت پر فشار و قطع شدن کولر می‌شه؛ چرا که در مدار پر فشار کولر یک سنسور فشار گاز وجود داره که برای جلوگیری از خرابی کمپرسور یا ترکیدن لوله‌‌های کولر، وقتی که فشار گاز بیش از حد کم یا زیاده، کمپرسور رو قطع می‌کنه.

در اتومبیل‌‌‌هایی که دو تا یا بیشتر از دو تا فن دارند، از کار افتادن یکی از فن‌ها یا کار نکردن دور تند فن بعد از گرم شدن موتور اتومبیل، باعث گرم شدن باد کولر می‌شه. معمولا کولر اتومبیل‌ها در ساعات خنک‌تر روز خیلی خوب کار می‌کنند ولی موقع ترافیک و گرمای زیاد دچار اشکال می‌شن. یکی از علایم اشکال در فن اتومبیل، داغ کردن موتور موقع روشن بودن کولر ماشین در ترافیک و سربالاییه.

فشنگی گاز کولر رو چک کنید

سنسور فشار گاز کولر که معمولا تعمیرکاران بهش فشنگی کولر می‌گن، یکی از قطعات مهم کولر ماشین هست. فشنگی کولر یک میکروسوئیچ فشار سنج چند حالته‌ست که در مسیر پر فشار کولر قرار داره. اگر فشار گاز داخل سیستم از حد معینی کمتر باشه، سنسور فشار گاز، اجازه روشن شدن به کمپرسور کولر رو نمی‌ده و در صورت بالا رفتن بیش از حد فشار هم کمپرسور رو قطع می‌کنه.

فلایویل چیست؟
بخوانید

یکی دیگه از وظایف فشنگی کولر، روشن کردن دور تند فن کندانسوره. خراب شدن سنسور فشار گاز باعث بروز مشکلات متعددی می‌شه. در بعضی مواقع به محض بالا رفتن فشار گاز تا حد طبیعی سنسور فشار، کمپرسور رو قطع می‌کنه و با پایین اومدن فشار، مجددا وصل می‌شه؛ این اتفاق معمولا در حین رانندگی با دور بالای موتور می‌افته و از علائم اون سرد و گرم شدن لحظه‌ای باد کولر ماشین هست.

ONLINE APPOINTMENT

Book your appointment now and get $5 discount.

MAKE APPOINTMENT
LATEST POSTS
MOST VIEWED
TEXT WIDGET

Here is a text widget settings ipsum lore tora dolor sit amet velum. Maecenas est velum, gravida vehicula dolor

https://opusiptv.com/ تماس سریع