دلیل خرابی کولر خودرو
  • 145

دلیل خرابی کولر خودرو

دلیل خرابی کولر خودرو

حتما در روزهای گرم تابستان تجربه نشستن در خودرویی که در اثر تابش آفتاب، داخل آن داغ شده را دارید. شرایطی که گاهی قابل تحمل نیست.بنابر اعلام امداد خودرو مرصاد، که در این نوشتار به دلیل خرابی کولر خودرو اشاره می کنیم. کولر یا سیستم تهویه مطبوع خودرو، مجموعه سیستمی است که، هوای سرد و مطبوع را در کابین خودرو به گردش در می‌آورد. با این وجود در روزهای گرم تابستان هوای مطلوب، داخل خودرو جریان دارد.

سیستم تهویه خودرو از بخش‌های مختلفی تشکیل شده که هر کدام در کنار هم فرایندی فیزیکی را انجام می‌دهند تا گرمای کابین گرفته شده و هوا خنک شود. حال اگر هر کدام از این بخش‌ها دچار خرابی شوند، به‌طور قطع در عملکرد صحیح کولر، خطا رخ می‌دهد. امدادگران امداد خودرو مرصاد آماده خدمات‌رسانی در زمینه‌های مختلف خودرو شماست. در هر جای شهر که باشید با یک تماس، تعمیرکار سیار خودرو در محل کنار شما خواهد بود.

مواردی که در ادامه آمده است، تنها بخشی از مشکلاتی است که برای کولر خودرو ایجاد می‌شود. بهتر است قبل از شروع فصل گرم سال، سیستم تهویه خودرو را بررسی کنید و در صورت نیاز با متخصص تعمیر خودرو مشورت کنید.

خرابی کمپرسور کولر خودرو

کمپرسور مهم‌ترین بخش کولر خودرو است. گاز مبرد یا سیال کولر، به وسیله کمپرسور به حرکت درمی‌آید. در واقع کمپرسور گاز سیال را از داخل اواپراتور به کندانسور و بعد از آن به کپسول خشک کننده هدایت می‌کند و پس از آن مجدد گاز سیال را به داخل اواپراتور فرستاده و موجب حرکت داخل آن می‌شود. حال اگر کمپرسور کولر خودرو دچار مشکل شود، در عملکرد سایر قسمت‌ها تاثیرگذار است. مشکلاتی که برای کمپرسور پیش می‌آید شامل از کارافتادگی، ضعیف شدن قطع و وصل شدن و یا افت فشار است.

عیب یابی خودرو
بخوانید
امداد خودرو رامهرمز- خودروبر رامهرمز - حمل خودرو
بخوانید

شاید سوالی که اینجا مطرح می‌شود این است که کپسول خشک کننده و اواپراتور چه هستند؟

کپسول خشک کننده، منبعی برای ذخیره سیال یا گاز مبرد است. همچنین این کپسول رطوبت گاز را جذب می‌کند.

اواپراتور هم دمای داخل کابین را کاهش داده و رطوبت هوا را جذب می‌کند. در واقع می‌توان گفت که عملکرد کولرخودرو شبیه به کولر گازی بوده و به این صورت است که با روشن شدن کولر و حرکت فن، جریان هوا با عبور از اواپراتور، سرما را به داخل کابین ماشین منتقل می‌کند. مانند کولرهای گازی خانگی، با تولید سرما، رطوبت داخل کابین، طی فرایند تقطیر، باعث ایجاد قطرات آب شده و باید به خارج از کابین منتقل شوند. این عمل توسط لوله‌هایی انجام می‌شود که برای این کار طراحی شده‌اند.

کثیف بودن پره‌های کندانسور  کولر خودرو

<p> یکی دیگر از مشکلاتی که موجب عملکرد نادرست سیستم تهویه خودرو می‌شود، کثیف بودن پره‌های کندانسور است. با کثیف شدن این پره‌ها، اتومبیل گرم شده و آمپر آب در ترافیک و رانندگی با سرعت پایین، بالا می‌رود. پس بهتر است در بازه‌های زمانی منظم نسبت به تمیز کردن این پره‌ها اقدام کنید.

خرابی فن کندانسور کولر خودرو

در صورت خرابی فن کندانسور، باد کولر گرم می‌شود. مواردی از جمله خرابی رله، وجود مشکل در یونیت کنترل دما و کامپیوتر خودرو، ضعیف شدن باتری و گرم شدن بیش از حد موتور می‌توانند موجب خرابی در فن کندانسور شوند.

کثیف بودن اواپراتور داخل کابین خودرو

به دلیل عبور هوا از اواپراتور، گردوغبار روی آن را پوشانده و لایه‌ای از کثیفی، سطح آن را فرا می‌گیرد. با کثیف شدن اواپرتور، دمای داخل کابین بالا رفته و بوی نامطبوعی فضای داخل را فرا می‌گیرد. این قسمت حتی می‌تواند فضای خوبی برای تجمع و رشد میکروب و باکتری باشد. پس مانند سایر قسمت‌ها، گاهی هم نسبت به تمیز کردن اواپراتور اقدام کنید.

امداد خودرو رفسنجان - خودروبر کفی رفسنجان - حمل خودرو رفسنجان
بخوانید
چگونه لاستیک پنچر خودرو را تعویض کنیم؟
بخوانید

خرابی ترموستات کولر خودرو

خرابی ترموستات فشار زیادی به کمپرسور وارد کرده و موجب یخ زدن اواپراتور و یا قطع کمپرسور می‌شود. این مورد خنک نبودن باد کولر را به همراه دارد. البته خرابی ترموستات می‌تواند به مشکل برق و باتری خودرو هم مربوط شود.می‌توانید مشکلات برق و باتری خودرو را بررسی کنید.

خراب شدن سنسور فشار گاز کولر خودرو

خرابی سنسور فشار گاز، موجب بالا و پایین رفتن فشار گاز در حین رانندگی شده و در نهایت باعث بالا و پایین شدن لحظه‌ای باد کولر می‌شود. در صورتی که این روند تکرار شود، فشار و آسیب شدیدی به کلاچ کمپرسور و قطعات دیگر کولر وارد می‌شود.

خراب شدن دریچه‌های کولر خودرو

گاهی به دلایلی بسیار ساده و پیش پا افتاده مانند، بازوبسته کردن داشبورد و یا نصب سیستم صوتی، دریچه‌های کولر دچار مشکل و آسیب می‌شوند، که در این شرایط باد کولر عملکردی که از آن انتظار دارید را ندارند.

بوی نامطبوع کولر خودرو

همانطور که در بخش مشکل اواپراتور گفته شد، گاهی به‌دلیل تجمع ذرات ریز و وجود جلبک روی پره‌های اواپراتور، بوی نامطبوعی همراه باد کولر در کابین منتشر می‌شود.

گاهی هم با مسدود شدن لوله تخلیه آب اواپراتور، این بوی نامطبوع ایجاد می‌شود.

صدای زیاد کولر خودرو

شل شدن تسمه کمپرسور و قرار نگرفتن آن در جای خود، یکی از دلیل خرابی کولر خودرو اصلی ایجاد صدای آزاردهنده کولر خودرو است.

این مشکل را شاید خودتان هم بتوانید حل کنید. با سفت کردن تسمه و پیچ‌های اتصال کمپرسور می‌توان این صدا را برطرف کرد.

خالی شدن گاز کولر هم یکی از دلایل بروز سروصدا است. البته شارژ کردن گاز کولر کاری است که باید توسط تعمیرکار خودرو انجام شود.

امداد خودرو املش
بخوانید

ONLINE APPOINTMENT

Book your appointment now and get $5 discount.

کیت کلاج
بخوانید
MAKE APPOINTMENT
LATEST POSTS
MOST VIEWED
TEXT WIDGET

Here is a text widget settings ipsum lore tora dolor sit amet velum. Maecenas est velum, gravida vehicula dolor

© حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ میباشد
Call Now Buttonتماس سریع