زمان مناسب تعویض واترپمپ
  • 637

زمان مناسب تعویض واترپمپ

چه زمانی باید واتر پمپ ماشین را تعویض کنیم؟

نقش یک واتر پمپ سالم برای موتور بسیار مهم است. اگر واتر پمپ سالم نباشد، موتور داغ می کند. البته موتور داغ کرده هم می تواند به نرمی کار کند، اما داغ کردگی شدید میتواند به موتور آسیب برساند. به همین دلیل، اگر دمای موتور شما به بالای سطح عادی برود، باید هرچه سریعتر سیستم خنک کننده را بررسی نمایید.

بسیاری از مشکلات پیش آمده در خودرو طبق بررسی های صورت گرفته بیش از 80 درصد ناشی از عدم کارکرد صحیح سیستم خنک کنندگی خودرو می باشد. ما در این بخش از وبلاگ میخواهیم به عوامل و زمان تعویض واتر پمپ بپردازیم.

واترپمپ یا پمپ آب چیست و  چه کاری انجام می دهد؟

 واتر پمپ یکی از هزاران قطعه  خودرو در بخش پیشرانه است که مسئول به حرکت در آوردن آب و ضد یخ داخل موتور می باشد تا از جوش آوردن موتور جلوگیری کند از اینرو هر گونه آسیب وارد شده به آن خسارات جبران ناپذیری را در قسمت واشر، سرسیلندر و بالا رفتن مصرف سوخت به همراه خواهد داشت.

یک مالک خودرو باید در نظر داشته باشد که واتر پمپ به مراقبت احتیاج دارد، پس باید به محض مشاهده هر گونه ایراد اقدام به تعویض واتر پمپ نماید. می توان گفت این قطعه قلب خودرو محسوب می شود و در صورتی که خون رسانی به آن با اشکال روبرو شود باعث از بین رفتن آن خواهد شد.

ساختار واتر پمپ

ساختار واتر پمپ به شکلی مدور است و از اتاقک هایی که در مرکز قرار دارد تشکیل شده است. عملکرد خنک کردن موتور به این شکل است که آب در داخل مجاری موتور باید عبور کند و دمای آن را پایین آورد. لازمه ی این حرکت نیرویی است که این نیرو توسط واتر پمپ تامین می شود که باعث راندن آب با فشار به درون موتور می گردد.

کشورهای استفاده کننده از فرمان راست
بخوانید

سیستم خنک کننده خودرو چگونه کار می کند؟

سیستم خنک کننده

به تصویر بالا نگاه کنید: وقتی که موتور سرد است ترموستات جلوی جریان را در رادیاتور می گیرد و وقتی موتور به دمای عادی رسید جریان را به راه می اندازد. همچنان که خنک کننده داغ از رادیاتور می گذرد، خنک می شود. واتر پمپ، آب سرد شده را از رادیاتور بیرون می راند.

جوش آوردن خودرو و چگونگی حل این مشکل
بخوانید

در اغلب خودروهای امروزی، پمپ آب یک قطعه مکانیکی است که با تسمه پروانه به چرخش می افتد. خود تسمه پروانه هم بوسیله  پولی یا قرقره میل لنگ موتور بکار می افتد. در بعضی از خودرو ها، پمپ آب با تسمه تایم یا زنجیر تایم مرتبط است. خودرو های دیگر دارای یک پمپ آب الکتریکی می باشند که با یک موتور الکتریکی کار می کند.

زمان تعویض واتر پمپ 

احتمالا برخی خواهند پرسید از روی چه علائمی متوجه شویم زمان تعویض واترپمپ چه موقع است؟

با خواندن ادامه مقاله به جواب خواهید رسید.

یکی از نشانه های خرابی واترپمپ، نشت مایع خنک کننده از پمپ آب است. پمپ آب در قسمت پایینی خود دارای یک سوراخ نشت می باشد. دیدن کمی مایع خنک کننده خشک شده در کناره های سوراخ عادی است اما مایع خنک کننده ای که از سوراخ نشت می کند نشانه خرابی است.

یک پمپ آب خراب می تواند دچار ساییدگی یا صدای غُرّش در ماشین شود. در این صورت، یک مکانیک قبل از اینکه پمپ آب را مقصر و دلیل آن صدا بداند، می بایست جایی را که صدا از آن می آید را پیدا کند. برای مثال، ممکن است مکانیک تشخیص دهد که بدنه پمپ آب شل شده است و این یعنی اینکه پمپ در وضعیت خوبی نیست.

رنگ دود خودرو نشانه چیست؟
بخوانید

روش های تشخیص خرابی پمپ آب

  1. خودرو را شب در پارکینگی که کف تمیزی دارد پارک کنید. اگر برایتان ممکن نیست که در یک پارکینگ تمیز پارک کنید، یک قطعه مقوا با رنگ روشن را دقیقا زیر پیشرانه خودرو بگذارید.
  2. صبح روز بعد کف پارکینگ یا مقوا را چک کنید. اگر آب آن را خیس کرده است، در جایی نشتی وجود دارد. این نشتی ممکن است از واتر پمپ یا از واشرها باشد. اگر هم لک سبز رنگ مشاهده کردید مطمئن باشید ضد یخ از جایی نشتی دارد. اما توجه کنید که دیدن لک کوچک آب زیر خودرو در یک روز گرم نگران کننده نیست چون زمانی که کولر ماشین در هوای گرم کار می‌کند، میعان صورت می‌گیرد و آب از زیر پیشرانه چکه می‌کند که پدیده‌ای عادی است. به همین دلیل توصیه شده که ماشین خاموش در شب هنگام چک شود.
  3. پولی واتر پمپ را چک کنید. بخش گرد واتر پمپ که تسمه دور آن می‌افتد را پیدا کنید. پولی را به جلو و عقب تکان بدهید. اگر شل بود وقت عوض کردن آن شده است.
  4. به صدای پیشرانه گوش دهید. کاپوت را بالا بزنید و خودرو را روشن کنید. اگر صدای ساییدگی ضعیفی ‌شنیدید، اوضاع وخیم است! هر چه اوضاع بدتر شود صدا هم بیشتر شنیده خواهد شد.
  5. اطراف واتر پمپ و واشرها به دنبال نشتی بگردید. اگر قطرات آب یا مقدار کمی بخار آب مشاهده شد، به طور قطع نشتی وجود دارد.
  6. اگر چراغ هشدار دمای آب روشن شده است به آن توجه کنید. اگر مایع خنک کننده کافی به علت نشتی واترپمپ به پیشرانه نرسد، دمای آن بالا می‌رود و باعث می‌شود چراغ هشدار دهنده روشن شود.
  7. به چراغ هشدار میزان مایع خنک کننده توجه کنید. این مورد می‌تواند دلیلی بر نشت مخزن مایع خنک کننده یا مشکل واتر پمپ باشد. دلیل دیگر می‌تواند وجود نشتی در سیستم خنک کننده باشد.
  8. به کولر خودرو توجه کنید. اگر کولر خوب کار نمی‌کند، ممکن است به این علت باشد که واتر پمپ کارش را درست انجام نمی‌دهد.
  9. بالا رفتن آمپر آب نیز می‌تواند نشانه‌هایی از زمان تعویض واتر پمپ باشد.
زمان تعویض روغن گیربکس
بخوانید
سیستم خنک کننده موتور خودرو چه سیستمی است؟
بخوانید
با بررسی این علائم اطمینان حاصل شد که زمان تعویض واتر پمپ چه موقع است و باید خیلی سریع تعویض شود

این کار باید توسط متخصص انجام گیرد. توجه کنید که از قطعات اصل برای جایگزین کردن استفاده شود چرا که قطعات فیک صدمات جبران ناپذیری به خودرو و قطعات دیگر وارد می کند و خیلی زود هزینه های گزاف تعمیرات را برایتان فراهم می کند.

قیمت واتر پمپ:

قیمت واتر پمپ برای خودرو های مختلف متفاوت می باشد. همچنین تولیدات داخلی این قطعه  با نوع وارداتی آن از نظر قیمت یکی نیست. قیمت واتر پمپ به عوامل دیگری چون جنس، ضمانت و خدمات پس از فروش نیز بستگی دارد. یکی دیگر از عوامل مهم در قیمت واترپمپ اصل یا فیک بودن محصول است.

توصیه شده است که قبل از خرید واترپمپ حتما با تعمیرکار متخصص مشورت کنید چرا که آنها با توجه به تجربه ی نصب انواع آن در خودروهای مختلف، اطلاعات دقیق و مطلوبی در این زمینه دارند.

ONLINE APPOINTMENT

Book your appointment now and get $5 discount.

MAKE APPOINTMENT
LATEST POSTS
MOST VIEWED
TEXT WIDGET

Here is a text widget settings ipsum lore tora dolor sit amet velum. Maecenas est velum, gravida vehicula dolor

رینگ پیستون در خودرو
بخوانید
https://opusiptv.com/ تماس سریع