فیلتر سوخت چیست و چه وظیفه ای دارد؟
  • 323

فیلتر سوخت چیست و چه وظیفه ای دارد؟

فیلتر سوخت خودرو

در ماشین هایی که احتراق داخلی دارند، در سیستم سوخت رسانی هایشان سه عامل اصلی که دارند سوخت و برق و هوا است. این سیستم سوخت رسانی بنزین را به اندازه کافی و مناسب، در زمان مناسب و با کیفیت موردنیاز از داخل باک به موتور انتقال میدهد. در این وسط قسمت‌های مختلفی به انجام این وظایف کمک میکنند که فیلتر سوخت یکی از آن‌ها میباشد. ما در این مطلب می‌خواهیم به این که فیلتر سوخت چیست و چه وظیفه ای دارد؟ بپردازیم.

فیلتر سوخت چیست و چه وظیفه ای دارد؟

یکی از چیز های مهم که احتمالا هم شنیده باشید، اهمیت بنزین در خودرو است. آلودگی‌های موجود در سوخت نکته مهمی محسوب می‌شود. این آلایندگی‌ها ممکن است حتی از باک خود خودرو قاطی بنزین شود. در صورت رسیدن حتی بخشی از این آلاینده‌ها و ذرات ناخالصی به موتور و محفظه احتراق، علاوه‌بر ایجاد احتراق نامناسب و در نتیجه پایین آمدن بازده موتور، قطعات مختلف موتور نیز دچار استهلاک و آسیب جدی می‌شوند.

به همین دلیل تصفیه شدن بنزین تا حد امکان،  اهمیت بالایی در حفظ سلامتی قطعه های مختلف موتور و افزایش کارایی و عملکرد شان دارد. گفتنی است فیلتر بنزین دقیقا قسمتی است که وظیفه  تصفیه بنزین از تمام آلودگی ها وناخالصی های موجود در مسیر سوخت به ‌طرف موتور را بر عهده دارد. بنابراین میتوان کاربرد فیلتر بنزین در خودرو را اینگونه تقسیم کرد:

  • حفاظت از قطعات سیستم سوخت‌رسانی مثل انژکتورها (که در صورت وجود آلاینده در بنزین آسیبی جدی به آن‌ها می‌زند)
  • افزایش بازده موتور و کیفیت عملکرد فنی خودرو با بهبود شرایط احتراق؛
  • جلوگیری از زنگ‌زدگی بخش‌های مختلف موتور همانند سوپاپ ها و یا سیلندر ها از طریق جذب رطوبت‌های احتمالی موجود در مخلوط سوخت یا بنزین

اجزای فیلتر سوخت خودرو

فیلتر بنزین دارای اجزای اصلی زیر است:

  • پوسته یا محفظه بیرونی که ممکن است پلاستیکی یا فلزی باشد
  • مسیر ورودی یا لوله ورودی
  • مسیر خروجی یا لوله خروجی
  • فیلتر که درون محفظه است

فیلتر بنزین احتمال دارد از جنس کاغذ، نمد یا پارچه باشد. اما اغلب  این فیلتر را برای کارایی بیشتر و عملکرد بهینه در فیلتراسیون بنزین چین‌دار و پره‌پره می‌سازند حرکت پرفشار درون پره‌های فیلتر تصفیه و از لوله خروجی به سمت شلنگ‌های کانال سوخت رسانی حرکت می‌کند.

منبع: www.mersadcar.com

میل موج گیر
بخوانید

ONLINE APPOINTMENT

Book your appointment now and get $5 discount.

نشانه‌های نشت بنزین خودرو
بخوانید
MAKE APPOINTMENT
LATEST POSTS
MOST VIEWED
TEXT WIDGET

Here is a text widget settings ipsum lore tora dolor sit amet velum. Maecenas est velum, gravida vehicula dolor

هدف دینام
بخوانید
https://opusiptv.com/ Call Now Buttonتماس سریع