نشانه‌های نشت بنزین خودرو
  • 917

نشانه‌های نشت بنزین خودرو

نشتی بنزین خودرو و دلایل و نشانه‌های آن

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در هنگام رانندگی، بوی بنزین را احساس کنید. یا حتی در جای پارک خودروی خود یا دیگران، برکه‌ای از بنزین را مشاهده کرده باشید. در این وضعیت، خودرو دچار نشت بنزین شده است. نشتی بنزین ممکن است باعث ایجاد آتش‌سوزی و حتی انفجار شود. دلایل مختلفی سبب نشت بنزین از خودرو می‌شود. فرسودگی و خوردگی باک یا لوله‌های انتقال سوخت و حتی ایراد در درب باک خودرو می‌تواند از دلایل نشت بنزین به شمار برود.

نشانه‌های نشت بنزین خودرو

نشانه‌های زیادی بر نشتی بنزین وجود دارد. برخی از این نشانه‌ها به وضوح قابل لمس و دیدن است. برخی نیاز به دقت بیشتری دارد. در صورت مشاهده‌ی هرکدام از نشانه‌های نشت بنزین، باید سریعا اقدام به تعمیر و برطرف کردن علت نشت بنزین کرد. چرا که نشت بنزین جدا از افزایش هزینه‌های خودرو، ممکن است سبب بروز خسارت‌های جانی و مالی شود.

تشکیل ژاله روی لوله‌های انتقال بنزین

بنزین بصورت بخار یا ذرات بسیار کوچک از طریق لوله‌های سوخت به سمت سیلندر حرکت می‌کند. علت بخاری بودن سوخت فشار بالای درون سیستم سوخت است. بنابراین در نقاطی که سیستم انتقال سوخت دچار نشتی شده باشد، ذرات بنزین بصورت شبنم ظاهر می‌شوند. هرچه این ذرات به سیستم اگزوز یا فضای موتور نزدیک‌تر باشد، احتمال نشستی بنزین بالاتر است.

جمع شدن بنزین زیر باک خودرو

باک بنزین، مخزن بنزین در خودرو است و معمولا در عقب خودرو قرار دارد. اندازه و جنس باک خودرو بستگی به نوع خودرو و سازنده‌ی آن دارد. یکی از واضح‌ترین نشانه‌های  نشتی بنزین، جمع شدن بنزین زیر خودرو است. در این حالت نشتی یا از زیر باک خودرو یا لوله‌های انتقال سوخت به سیلندر است.

افزایش مصرف سوخت

نشتی بنزین یعنی هدر رفتن بنزین. افزایش مصرف سوخت خودرو می‌تواند یکی از نشانه‌های نشتی بنزین در خودرو باشد. در صورت بروز هرگونه نشتی در سیستم سوخت‌رسانی، بنزین هدر می‌رود. بسته به نوع نشتی میزان هدر رفت بنزین نیز متفاوت است. البته افزایش مصرف سوخت دلایل دیگری هم دارد که قبلا در مقاله علائم کثیفی فیلتر بنزین بصورت کامل در مورد آن صحبت کردیم.

همه چیز درباره ایربک
بخوانید
تعویض به موقع فیلتر هوا ماشین
بخوانید

بوی بنزین هنگام رانندگی

در صورتی که سیستم سوخت‌رسانی خودرو دچار نشتی بنزین باشد، هنگام رانندگی بوی بنزین را احساس خواهید کرد. علت این امر تحت فشار بودن سیستم سوخت‌رسانی است. همین فشار سیستم سوخت باعث می‌شود حتی از کوچکترین روزنه یا شکاف در قسمت‌های مختلف بنزین خارج شود. خرابی در فیلتر بخار بنزین (کنیستر) نیز باعث خروج بخار بنزین می‌شود و باعث می‌شود بوی بنزین را هنگام رانندگی احساس کنید.

دلیل نشت بنزین در خودرو چیست؟

حال که نشانه‌های نشتی بنزین را دانستیم شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که دلیل نشتی بنزین چیست؟ دلایل نشت سوخت در خودروهای مختلف، متفاوت است. اما بطور کلی دلایل نشت سوخت را می‌توان خرابی در هر یکی از موارد زیر دانست

  • لوله‌های انتقال بنزین
  • اتصالات لوله‌های انتقال
  • باک خودرو
  • سیستم تزریق سوخت

نشت بنزین از طریق سیستم تزریق سوخت

در خودروهای انژکتوری یکی از نقاط مشکوک به نشت سوخت را می‌توان انژکتور خودرو دانست. نشست سوخت از انژکتور به دلیل خشک شدن، ترک خوردگی و سایش سیلر لاستیکی در پایین یا بالای آن است. علاوه بر این مورد، در صورت نصب نادرست انژکتور نشت بنزین مساله‌ی عجیبی نخواهد بود.

نشت بنزین در صورت محکم نبودن درپوش باک

درب باک بنزین عمل آب‌بندی باک خودرو را برعهده دارد. بسته بودن این درب علاوه بر حفاظت از خروج بخارهای بنزین، باعث می‌شود فشار سیستم سوخت رسانی نیز در نقطه تعادل خود قرار بگیرد. در مواقع احساس بوی بنزین مخصوصا هنگام رانندگی نخستین مکان برای بازبینی درب باک خودرو است. فرسودگی، ترک خوردگی و یا محکم نبودن درب باک باعث نشت بنزین و در صورت پایین بودن شیشه‌های خودرو، پیچیدن بوی آن در داخل اتاق خودرو می‌شود.

نشت بزنین از فیلتر بنزین

فرسودگی یا سوراخ شدن فیلتر بنزین نیز می‌تواند باعث نشت بنزین شود. بسته به نوع و محل نصب، فیلتر بنزین می‌تواند پس از مدتی به دلیل وجود رطوبت و آلاینده‌های جاده ای یا حتی از طریق برخورد با موانع مختلف دچار آسیب شود. هماطور که در مقاله ی مقایسه انواع فیلتر بنزین برای شما شرح دادیم، سعی کنید بهترین و با کیفیت‌ترین فیلتر بنزین را انتخاب کنید تا در برخورد با موانع و آلاینده‌های جاده ای از مقاومت و استحکام خوبی برخوردار باشد.

انواع شمع ها
بخوانید
خودرو بر سروستان
بخوانید

نشت بنزین از لوله‌های انتقال سوخت

لوله‌های انتقال سوخت را باید مرتبا مورد بازبینی قرار داد. یکی از شایع‌ترین نقاط نشت بنزین در سیستم لوله‌های انتقال سوخت خودرو، شلنگ دریچه باک خودرو است. به وسیله‌ی این شلنگ بنزین از باک به سمت موتور روانه می‌شود. فرسودگی، آسیب دیدگی یا حتی محکم نبودن بست‌های شلنگ دریجه سوخت باعث نشت بنزین در عقب خودرو می‌شود.

نشت بنزین از باک خودرو

باک خودرو یکی از نخستین مکان‌هایی است که در هنگام نشت بنزین باید آن را بررسی کرد. گاهی اتفاق می افتد که باک بنزین توسط آلاینده‌های جاده و یا حتی فرسودگی، آسیب ببیند و سوراخ شود. مستعد‌ترین نقطه از باک خودرو برای نشت بنزین، بالای باک است. در این قسمت رطوبت و برخی آلاینده‌های جاده همچون نمک گیر افتاده و در طولانی مدت باعث سوراخ شدن باک می‌شود. در محیط‌های برفی و یخ‌آلود، خوردگی و فرسودگی باک خودرو به سرعت انجام می‌شود. به طور کلی علائم نشت بنزین از باک خودرو شامل موارد زیر است

  • پیچیدن بوی بنزین در اتاق خودرو
  • بالا رفتن مصرف سوخت خودرو
  • جمع شدن بنزین زیر باک خودرو

رفع مشکل نشت بنزین

همانطور که تا اینجا شرح دادیم، نشت بنزین بسیار خطرناک است. اگر این نشتی بصورت بخار باشد می‌تواند به سلامتی افراد آسیب برساند. گاهی خود رانندگان اقدام به برطرف کردن علت نشتی سوخت خودرو می‌کنند. در اکثر مواقع به علت نداشتن آگاهی کامل از سیستم سوخت رسانی خودرو، جدا از برطرف نشدن نشتی به سایر قسمت‌های مختلف خودرو نیز خسارت وارد می‌شود.

ONLINE APPOINTMENT

Book your appointment now and get $5 discount.

امداد خودرو بیضا
بخوانید
MAKE APPOINTMENT
LATEST POSTS
MOST VIEWED
TEXT WIDGET

Here is a text widget settings ipsum lore tora dolor sit amet velum. Maecenas est velum, gravida vehicula dolor

https://opusiptv.com/ تماس سریع