نگهداری بهتر از خودرو
  • 822

نگهداری بهتر از خودرو

نگهداری بهتر از خودرو

خودرو نیز مانند سایر وسایلی که در زندگی خود از آن استفاده می کنیم نیاز به نگهداری دارد. نگهداری بهتر از خودرو باعث دوام آن و حفظ جان سرنشینان می شود.  تنها با رعایت چد نکته جزئی می‎توان از بروز خسارات مالی و جانی جلوگیری کرد. خودروهای امروزی با به‎کارگیری تکنولوژی مدرن و طیف وسیعی از امکانات رفاهی، هرقدر که رانندگی را آسان‎تر و لذت‎بخش‎تر کرده‎اند، به همان میزان نیاز به مراقبت دقیق‎تر و صرف هزینه بیش‎تری برای نگهداری دارند.

نکاتی جهت نگهداری بهتر از خودرو

حتماً دفترچه راهنمای استفاده و نگهداری خودروی خود را مطالعه کنید. چرا که هر خودرو دستورالعمل نگهداری و استفاده منحصر به فرد خود را دارد. و با اطلاع از این موارد، شما تبدیل به مکانیک زبده اتومبیل خود خواهید شد.

روغن موتور

روغن موتور خودرو را طبق توصیه سازنده و به موقع تعویض کنید. بهترین روش برای اطلاع از زمان تعویض روغن موتور، کیلومتر کارکرد خودرو و سنجیدن شرایط کارکرد موتور است. رنگ و میزان چسبندگی روغن موتور ملاک دقیقی برای تشخیص زمان تعویض روغن موتور نیست. چراکه سیاه نبودن روغن موتور، دلیلی بر داشتن خواص اولیه آن نمی‎باشد.

باد لاستیک ها

فشار باد لاستیک‎ها را حداقل ماهی یک بار چک کنید. میزان فشار باد توصیه شده توسط کمپانی، اکثراً در پشت درپوش درب باک بنزین و یا داخل درب صندوق عقب و یا روی ستون وسط (B) سمت راننده نوشته شده است. در صورت لرزش فرمان در سرعت‎های بالا، مشکل می‎تواند با بالانس کردن چرخ‎ها برطرف گردد. بهتر است هر سه ماه یک بار، قطعات جلوبندی، سیستم فرمان و سیستم تعلیق توسط مکانیک بازدید شود. طبق دستورالعمل سازنده، تایرهای خودرو را در زمان ذکر شده باهم جا‎به‎جا کنید.

چگونه لاستیک پنچر خودرو را تعویض کنیم؟
بخوانید
علائم خرابی شمع خودرو
بخوانید

تسمه تایم

از تعویض تسمه تایم غافل نشوید. به یاد داشته باشید که تعویض به موقع تسمه تایم می‎تواند از بروز خسارات زیاد و هزینه سنگین جلوگیری کند. معیوب بودن شمع و وایرها نیز در کارکرد موتور و افزایش میزان مصرف سوخت تاثیر بسزایی دارد. پس تعویض آن‎ها نیز در موعد مقرر در نهایت به نفع مالک خودروست.

مایع ترمز

بر خلاف باور عموم، مایع ترمز (که یک فراورده نفتی است و نه روغنی)، روغن هیدرولیک، واسکازین گیربکس و دیفرانسیل، مایع سیستم خنک کننده موتور و مایع شیشه شور نیاز به تعویض دارند. زمان تعویض آن‎ها نیز در دفترچه خودرو ذکر شده است. ولی به طور کلی حدود هر ۳۰,۰۰۰ کیلومتر یا یک سال می‎باشد. فیلترهای روغن، بنزین و هوا را نیز باید در زمان مقرر تعویض نمود.

قطعات لاستیکی و پلاستیکی

حداقل سالی یک مرتبه قطعات لاستیکی و پلاستیکی خودرو را بازدید کنید. شلنگ‌های آب، سوخت‎رسانی و ترمز حتماً باید بازدید شوند. لاستیک‎های سرکمک و گردگیرهای کمک فنرها و سرپلوس‎ها در صورت ترک داشتن و معیوب بودن باید تعویض گردند.

کولر خودرو

حتی در هوای سرد نیز هر ماه یک بار کولر خودرو را روشن کرده و اجازه دهید چند ۵ دقیقه کار کند. این کار مانع از ته‎نشین شدن گاز و مایع خنک کننده و رسوب کردن آن در داخل مجاری سیستم کولر خودرو می‎شود. حتی الامکان قبل از خاموش کردن اتومبیل بعد از طی کردن مسافت‎های طولانی، اجازه دهید تا فن خنک کننده رادیاتور خاموش شود. و سپس خودرو را خاموش کنید.

برق خودرو

به برق خودروی خود اهمیت دهید. از سیم‎هایی که روکش آن‎ها معیوب است به سادگی نگذرید. چراکه به‎راحتی می‎توانند یک فاجعه به بار بیاورند. میزان آب باطری خودرو را چک کنید. به هیچ وجه در هنگام روشن بودن خودرو سرباطری‎ها را جدا نکنید. این کار باعث صدمه دیدن آلترناتور (دینام) و ECU خودرو می‎شود. در صورت شستشوی موتور، تمام سوکت‎ها و شمع و وایرها را باد بگیرید و قبل از روشن نمودن اتومبیل خشک کنید.

علائم خرابی شمع خودرو
بخوانید
سیستم سوخت رسانی خودرو
بخوانید

بدنه و کابین

به همان اندازه که موتور و سیستم فنی خودرو حائز اهمیت است، نگهداری از بدنه و کابین خودرو نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. توصیه می‎شود سالی یک مرتبه خودروی خود را پولیش کنید. خودروی خود را با موادی مثل پودر لباس‌‎شویی و یا مایع ظرف‎شویی نشویید. چون باعث از بین رفتن درخشش و کیفیت رنگ خودرو می‎شود. متاسفانه برخی افراد خودروی خود را با جاروهای بلند پلاستیکی می‎شویند. که این کار باعث تخریب رنگ و خط و خش افتادن به روی آن می‎شود.

فصل زمستان

در پایان فصل زمستان، حتماً خودروی خود را زیرشویی کنید. به خصوص زیر گلگیرها را. چراکه گل و لای با شن و ماسه و نمک پاشیده شده به روی جاده مخلوط شده و به قسمت‎های زیرین خودرو می چسبد. و به سرعت باعث زنگ زدگی و سپس پوسیدگی کف اتومبیل می‎شود. با رعایت موارد فوق و کمی اهمیت دادن به خودروی خود می‎توانید به میزان زیادی در وقت و هزینه صرفه جویی کنید. و نیز اتومبیلتان بعد از گذشت سال‎ها همچنان کیفیت و سواری روزهای نخست را خواهد داشت.

 

ONLINE APPOINTMENT

Book your appointment now and get $5 discount.

MAKE APPOINTMENT
LATEST POSTS
MOST VIEWED
TEXT WIDGET

Here is a text widget settings ipsum lore tora dolor sit amet velum. Maecenas est velum, gravida vehicula dolor

چگونه لاستیک پنچر خودرو را تعویض کنیم؟
بخوانید
https://opusiptv.com/ تماس سریع